• +90 555 366 72 57
  • info@grillmate.com.tr

Kalite Standartlarımız

Taş Izgara ( Pişirme Taşı ) Nasıl Kullanılır ve Temizlenir ?

 

Pişirme taşı ya da diğer adıyla taş ızgara mangallarımızın vazgeçilmez aksesuarları olmuştur. Pişirme taşlarının kullanımı aslında normal ızgaraya göre çok fazla farlılık göstermemektedir. Pişirme taşları yapısı gereği eşit olarak ısınması gerekmektedir yani tüplü mangallar ya da elektrikli mangallar için uygun değildir. Çünkü bu mangallar noktasal ısı vermekte ve pişirme taşı orantısız bir şekilde genleşerek kırılma meydana gelmektedir. 

Pişirme taşını yani taş ızgaramızı mangalda kullanmadan önce yapmamız gereken ilk şey taşın kömür ateşinde bir güzel ısınmasını sağlamaktır. Harlı bir mangalda bu süre yaklaşık 10 – 15 dakika süren bir işlemdir. Bundan sonra pişirme taşınızı sıvı yağ ile yağlayınız. Bu şekilde yiyecekleriniz taşın yüzeyine yapışmayacaktır.

Yiyeceklerimize farklı lezzetler katan pişirme taşlarının temizliği de biraz farklılık göstermektedir. Temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sıcak pişirme taşı soğumadan su altında temizliğini yapmayınız. Sıcak pişirme taşı bir anda soğumasından dolayı çatlayabilir.

Pişirme taşlarının temizliği zor olmamakla birlikte biraz dikkat gerekmektedir. Pişirme taşını temizlerken öncelikle spatula ya da tel fırça ile yüzeyindeki kalıntıları temizleyiniz.  Eğer kalıntılar zor temizleniyorsa bunu mangalda  taş ızgaranız  sıcak halde iken yapınız.  Taş ızgaranız  sıcak haldeyken kuru bir bezle ya da kağıt havlu yardımıyla üzerini siliniz.

Eğer bu temizlik işlemi size yeterli gelmediyse soğuk olan taş ızgaranızı sıcak suyun içine atınız ve yağların çözünmesi için bir müddet bekleyiniz. Daha sonra pişirme taşınızı karbonat ve bir sünger yardımıyla ovalayınız. Taş ızgaranızın suyu emici özelliği olduğundan asla deterjan, yağ sökücü gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra pişirme taşınızı sıcak sudan çıkarıp bir güzel durulayınız.

Durulamış olduğunuz pişirme taşınızı fırın ya da mangalınızın içerisinde yavaş yavaş ısıtarak kurumasını sağlayınız. Yeniden yüzeyini yağladıktan sonra kullanıma hazır olacaktır.


Popüler Yazılar

Kampanyalardan Haberdar Ol