• +90 555 366 72 57
  • info@grillmate.com.tr

Kalite Standartlarımız

Hiç Taşta Et Pişirdiniz Mi ?  Pişirme Taşı Nedir ?

          Barbekü ve mangalların vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan pişirme taşı ( Taş Izgara ) son zamanlarda çok popüler bir ürün olmuştur. Gerek fırın içinde gerekse de barbekü ve mangallarda kullanılan pişirme taşları yani diğer adıyla taş ızgaralar bize yiyeceklerimizi pişirmede bize halihazırda seçenekler dışında bir seçenek sunarak farklı lezzetler oluşturmamıza olanak sağlamaktadırlar.

          Pek çoğumuzun adını yeni duyduğu pişirme taşı ( taş ızgara ) aslında insanlık tarihinin ilk mutfak gereçlerinden biri olmuştur. Yaklaşık 1 milyon yıl önce atalarımız ateşi kontrol edip onu yiyeceklerini pişirmede kullanmaya başlamışlardır. İlk pişirme deneyimleri yiyeceklerini direk olarak ateşin üzerine atıp pişirmek olmuştur. Fakat zamanla av hayvanlarını avlamak, barınak yapmak gibi kullandıkları taşı, ızgara taşı yani pişirme taşı olarak da kullanmışlardır. Daha sonra taştan tencere, tava gibi farklı ihtiyaçlara cevap verecek mutfak ekipmanları geliştirmişlerdir. Bugün bile kamp yaptığımız zaman elimizde herhangi bir ızgara yoksa bizde atalarımız gibi doğada bulduğumuz düz bir taş üzerinde enfes yemekler pişiririz.

          Peki pişirme taşında ( taş ızgara ) pişen yemekler neden daha lezzetli oluyor hiç düşündünüz mü ?  Öncelikle pişirme taşında pişen yemekler doğrudan ateşe maruz kalmazlar. Böylece dışı yanmış, içi çiğ halde olmaz. Bu da direk ateşte yemek pişirmedeki başarının birinci şartıdır.  Ayrıca yavaş yavaş  ve düşük sıcaklıkta piştiğinden dolayı yiyeceklerin aromasında ki kayıp en aza iner. Pişirme taşında pişen yiyeceğin pişirme süresinin uzun olmasından dolayı lifli yapılardaki çözülme maksimum düzeyde olur ve bu şekilde ağızda dağılan nefis yemekler pişirebilirsiniz.

         Tabi artık enfes yemekler yapmanız için doğaya çıkıp uygun bir taş aramanıza gerek yok. Mangallara uygun satılan pişirme taşları sizin de bahçenizde, balkonunuzda, terasınız gibi açık mekânlarda mükemmel yiyecekler pişirmenize olanak sağlayacaktır.

           Pişirme taşı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri şudur. Doğanın kanunu gereği taşlar ısınınca genişler soğuyunca büzülürler. Bu hareketlilik zaman içerisinde taşın çatlamasına neden olur.  Tabi biz bunu gözle göremeyiz. Gözle göremediğimiz gibi pişirme taşının içinde bulunan mikro çatlaklıkları da göremeyiz.  Bundan dolayı pişirme taşını ( Taş Izgara ) alırken çatladığında bile mangalınızda ya da barbekünüzde kullanabilmeniz için alt destek sacının olmasına dikkat ediniz.

 


Popüler Yazılar

Kampanyalardan Haberdar Ol