• +90 555 366 72 57
  • info@grillmate.com.tr

Kalite Standartlarımız

Mangal Kömürü Çeşitleri Nelerdir ?

 

Mangal keyfinizin olmazsa olmazı kömürlü mangallardır. Piyasada çeşitli büyüklükte ve geniş fiyat aralığında onlarca kömürlü mangal çeşidi bulunmaktadır. Mangal yaparken etinizin kalitesi, terbiyesi kadar önemli bir hususta birçoğumuzun üzerinde pekte durmadığı mangal kömürü çeşididir.

Mangal kömürü ülkemizde ithal ve yerli olmak üzere iki çeşittir. İthal mangal kömürleri genellikle düşük kalorili, kıvılcım çıkaran ve çabuk kül olan mangal kömürleridir. Cümlenin başında da dediğimiz gibi genel olarak ithal kömürlerde bu durum yaşanmakta, yoksa bilinmiş marka ithal mangal kömürleri mangal için biçilmiş kaftandır fakat bunlarında fiyatlarının yüksek olması malesef mangal severleri üzmektedir.

Ağaç Dallarından Mangal Kömürü Yapımı

Yerli mangal kömürleri de çeşitlikler göstermektedir. Mangal kömürünün üretildiği bölgelerdeki ağaç çeşitlerine göre kalite kalite olmaktadır. Ete verdiği lezzeti ve uzun süre yanmasından dolayı meşe ağacından yapılmış mangal kömürleri son derece idealdir.

Ağaç dallarının karbonlaştırılarak yapılan doğal mangal kömürlerinin yanında fabrikasyon olarak üretilen pres ( briket ) mangal kömürleri de vardır. Birçoğumuz bunları ortası delik olan altıgen şeklindeki kömürler olarak biliriz.  Bu kömürler fındık, fıstık, ceviz gibi kabukların öğütüp karbonlaştırma işlemi sonrasında preslenerek şekil verilmesiyle üretilirler.

Pres Mangal Kömürü Yapımı

Bu kömürler yüksek kalorili kömürlerdir fakat preslendiklerinden dolayı yavaş ve uzun süre yanmaktadır. Kaliteli üretilmiş pres yani briket kömürler en az doğal kömür kadar kullanışlı olmaktadırlar. Bu kömürleri kullanırken dikkat etmemiz gereken nokta çok derin mangallarda randımanı düşük olmaktadır. Kısacası yiyecekleriniz köz halindeki kömüre doğal kömürlere oranla daha yakın olması gerekmektedir. Ayrıca bu kömürleri kullanırken mangal içine eşit yaydıktan sonra çok küçük parçalara ayırmamamız gerekir. Küçük parçalara ayırdığımız zaman kolay bir şekilde kül olacaklardır.

Pres Mangal Kömürü

Her iki kömürü, yani hem doğal meşe kömürünü hem de preslenmiş briket kömürünü karıştırarak kullanmamızda bir seçenektir. Bu şekilde hem daha uzun yanan hem de daha güçlü bir mangal ateşimiz olacaktır.  

Kısacası ister doğal meşe kömürü seçin isterseniz de briket kömürü seçin kalitesiz kömürden kaçının. Mangal keyfinizde sizi çileden çıkarmayacak, yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak olan kaliteli mangal kömürü kullanınız.


Popüler Yazılar

Kampanyalardan Haberdar Ol