• +90 555 366 72 57
  • info@grillmate.com.tr

Kalite Standartlarımız

Döküm Izgara Nasıl Temizlenir ?

          Döküm ızgaralar barbekü mangallarımızın vazgeçilmez parçalarındandır. Ete kattığı lezzet, dışı çıtır içi sulu etleri pişirmeye olanak sağlaması, ısıyı düzgün bir şekilde dağıtması su götürmez bir gerçektir. Ayrıca ham döküm ızgaraların herhangi kanserojen madde barındırmadığı aktarılırken demir eksikliğine de iyi geldiği araştırmacılar tarafından söylenilmektedir.

          Emaye kaplı döküm ızgaralar ise normal döküm ızgaranın emaye ile kaplanmasından ibarettir. Bu kaplama sadece döküm ızgarada estetik bir görünüz sağlamakta ve paslanmaya karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Fakat barbekünüzün üzerinde döküm ızgaranızı kullandıkça zamanla bu emaye yiyeceklerinize karışacak ve yok olacaktır. Emayenin yiyeceklere geçmesi ve sağlığımızı tehdit etmesi bilim çevreleri tarafından hala tartışılan bir konudur. Biz Grillmate firması olarak döküm ızgaralarımıza herhangi bir kaplama yapmadan ham halde satışa sunuyoruz. Grillmate  Döküm Izgaranın yüzeyi mikro derecede pürüzlü olduğundan dolayı ızgara ne kadar sıcak olursa olsun etin ızgaraya yapışma olayı kolay kolay yaşanmaz. Isının eşit ve sabit olarak yiyeceğe aktarılmasından dolayı mükemmel bir mühürleme sağlanır.

          Farklı lezzetler keşfetmemize olanak sağlayan döküm ızgaraların temizliği diğer ızgaralara göre farklılık taşımaktadır. Öncelikle barbekü mangal döküm ızgaraları iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi ham döküm olanlar ikicisi ise emaye kaplı döküm ızgaralardır.

Emaye kaplı döküm ızgaraların temizliği için ;

1 – Ilık su ile döküm ızgaranızı yıkıyorsunuz.

2- Havlu ya da kuru bez vasıtasıyla güzel bir şekilde  kuruluyorsunuz.

3- Fırın ya da barbekünüzün içerisinde 15 dakika kadar ısıttıktan sonra isteğe bağlı olarak ( tabi yapılırsa iyi olur ) bir peçeteyle sızı yağ ile hafifçe yağlayarak kuru bir ortamda muhafaza ediyorsunuz.

Ham döküm ( emaye kaplı olmayan ) ızgaraların temizliğinin yapımı ;

Ham döküm barbekü ızgaraların temizleme işlemine “Seasoning“ denilmektedir. Bu işlem emaye kaplı ızgara temizliğinden sadece birkaç adım da farklılık göstermektedir. Döküm ızgaranıza Seasoning işlemi sırası ile şu şekilde yapılmaktadır.

  1. Ilık su ile döküm ızgaramızı yıkıyoruz. Yıkarken kimyasal kullanmıyoruz ama tel fırça kullanabilirsiniz. Herhangi bir kaplama olmadığından dolayı sorun olmayacaktır.
  2. Zeytinyağı, susam yağı ya da başka çeşit bir bitkisel yağ ile döküm ızgaramızı yağlayıp yağın fazlasını kuru bir bez ya da peçete yardımıyla alıyoruz.
  3. Fırının içerisinde 250 derecede ya da barbekünüzde orta ateşte kapağı kapalı bir şekilde yaklaşık 1-1,5 saat kadar bekletiyoruz.

Ayrıca zorlu kirlerin olması durumunda ızgaranızın üzerine kalın kaya tuzu dökün ve süngerin yumuşak kısmı ile ovalayın. Tuzun aşındırıcı yapısı sayesinde döküm ızgaranızın üzerindeki zorlu yağ lekelerini kolay bir şekilde temizleyecektir. Bu işlem bittikten sonra durulama işlemini yapıp yukarıda bahsettiğimiz işlemleri uygulayınız.

Ham döküm ızgaranız yeniden kullanmaya hazır hale gelmiştir. Kullanmadığınız durumlarda da kuru bir yerde saklayabilirsiniz.

 

 


Popüler Yazılar

Kampanyalardan Haberdar Ol